YAYLA EVLERİ
YAPI MALZEMELERİ

YAPI ANA MALZEMESİ PREKAST
Yayla evleri projesi tamamen özel kalıplarla şekillendirilmiş prekast beton malzemeyle üretilmektedir. O zaman prekast betonu biraz tanıyalım.
Prekast beton, klasik betona göre yüksek performans değerlerine sahip özel bir beton türüdür. Bileşiminde silis kumu, beyaz çimento, su, polimer, kimyasal katkılar ve cam elyafı lifleri bulunur. Cam elyafı lifleri sayesinde prekast beton esneklik ve dayanıklılık kazanır. Püskürtme yöntemiyle üretildiği için herhangi bir kalıpla çok rahat şekilde istenilen şekil verilebilir.

Taş yünü veya köpük izolasyon ile hem ses hem de ısı yalıtımı yapılacak şekilde üretilip, Çelik ankrajlar ve özel çelik dubeller ile montajlanır. Isı yalıtımlı prekast cephe paneli şeklinde üretildiğinden izolasyon kendi içinde zaten bulunduğundan yapılarda ayrıca izolasyon için masraf yapılmasına gerek olmaz. Grc teknolojisi ile yani cam elyaf ile güçlendirilmiş beton anlamına gelir ve binanın kabası bittikten sonra, statik hesaba göre gerekli kesit boylarına sahip çelik iskelet (karkas deniyor) ile desteklenerek, özel kanal tipli ankraj malzemeleri ile binaya kirişlerden montaj yapılır.

Rusya’da yapılmış bir testte 9 şiddetindeki depreme dayanıklılığı test edilmiş ve gayet olumlu sonuçlar almıştır. A1 sınıfı yanmaz maddeden üretilir.

Genelde gösterişli yapılarda tercih edildiği doğrudur ve yapıları olduğundan çok daha gösterişli gösterir. Bu yöntemle yapılabilecek binalarda tasarım konusunda nerdeyse sınır yok gibidir. Ayrıca hafif ve ince bir yapıda olduğundan binalara çok fazla yük bindirmez. Bu yüzden prekast cephe sistemleri günümüzde gayet popülerleşmeye başlamıştır.

DIŞ ÇEHHE
Dış paneller prekast paneller, 8X2000X3000mm ebatlarında prekast betondan özel kalıplarla üretilir. Isı yalıtımı için paneller arasında 84 mm 12 dansite polistiren sert köpük veya taş yünü kullanılır. Dış panel kalınlığı 10 cm panel yüksekliği 300 cm’dir. Duvar paneli, pencereli duvar paneli,kapı duvar paneli ve kapılı duvar panelinden imal edilen binaların en ağır parçası yaklaşık 300 kg dır.Yapının çardak kısmı alt ve üst kaplamaları korkulukları, balkonu, tamamen ahşap lambirilerle yapılmaktadır.
PANEL BİRLEŞİMLERİ
Birleşim yerleri panel içinden u demirlerle birleştirlir. Ayrıca ön görünüm alanında iki birleşim alanına kendi macunuyla kapatılarak iki malzemenin arasına göre kesilmiş ahsap malzemeyle ile birleştirilir.
ANA TAŞIYICI SİSTEM
Bütün sistem Kare ve dikdörtgen profiller DIN 2395, TS 5317, TS EN 10219-2, TS EN 10305-5 normlarına uygun, standart olarak DC01 (DIN EN 10130), S185, S235JRH/J0H/J2H, S275J0H/J2H, S355J0H/J2H (DIN EN 10025) kalite çelik bantlardan yüksek frekans kaynağı (ERW) ile dekape edilmiş yada soğuk haddelenmiş bantlardan ileri teknoloji kullanımı ile üretitilmiş profillerleden yapılmaktadır…Taşıdığı yük normal prefabrik mantıgıyla öretilmiş panellerden yapılmadığından dolayı gaz altı kanagıyla karkaslanarak yapılmıştır.Çatı makaslarından duvar makaslarına varıncıya kadar bütün detaylarlar fabrikamızda gaz altı kaynağıyla tabelalar yapılarak üretilmektdir.

ÇATI SİSTEMİ
%30 eğimli kaynaklı beşik çatı makas sistemi kullanılmaktadır.
Çatı kaplaması olarak metal aşıklar üzerine paslanmaz boyalı çelik kutu profillerle fabrıkamızda hazırlanır… Makas alın bölgesi menfezli ve galvaniz saç malzeme ile kaplanmaktadır. Bina etrafında 20 cm. genişliğinde paslanmaz galvaniz sacdan şekillendirilmiş menfezli saçaklar bulunmaktadır. Çatıya özel bükümlü paslanmaz galvaniz sacdan deprem diyagonelleri konulmaktadır. Konutlarda paslanmaz galvanizli sacdan esaslı kare yağmur dereleri ve aksesuarları monte edillerek üretilir…Çatı kapatmasıda yine galvaniz saçtan yapılmaktadır.
TAVAN KAPLAMALARI
Tavan kaplaması olarak 12 mm kalınlığında OSB levha veya tercihe bağlı olarak çam lambiri kullanılarak yapılır. Tavan yalıtımı olarak asma tavan lambiri üzerine 80 mm kalınlığında (14 kg/m3) cam yünü serilir. Tavan birleşimi çatı makasları altına kaynatılan paslanmaz galvaniz sacdan bükülerek ezme yapılır. Tavan omegaları estetik görünmesi için ahşap kapak konulmaktadır. Islak mekanların tavanlarına Fibercement yada çimentolu yonga levha uygulanmaktadır.
İÇ DUVAR PANELLERİ
İç duvar uygulamasında prekast esaslı estetik, kendiliğinden dekorlu betopan uygulamasıyla yapılmaktadır. Birleşim noktaları estetik, ahşap lambiri panellerle güzelleştirilmektedir.
DIŞ KAPI
90×200 cm ölçülerinde çelik kapı olarak imal edilir.Dış kapılarda silindirik özellikli TSE belgeli kilitler kullanılmaktadır
İÇ KAPILAR
İç kapılar 80×200 ölçülerinde , Kirli Beyaz renkte ahşap Amerikan kapı olarak imal edilir. Alüminyum ve PVC kapılar müşteri tercihli uygulamalarımızdır.İç kapılarda gömme özellikli TSE belgeli kilitler kullanılmaktadır

PENCERELER
120X100 ,120×160 cm ve vasistaslar 60X40 cm ölçülerinde PVC esaslı malzemeden ve TSE belgeli PVC olup 60 lık seridir. (Opsiyonel olarak pencere ve vasistas çevrelerine ahşap malzemeden pervaz monte edilmektedir.
MERDİVENLER
Kutu profillerle imal edilen özel şekillendirilmiş çelik iskelet kaynaklı bir şekilde imal edilmektedir. Basamaklar ahşap kaplama ve rıhtları açıktır. Korkuluk dekoratif ferforjeden imal edilir. Metal kısımlar elektrostatik boya ile boyanır. Opsiyonel olarak komple ahşap yapılabilir.
DIŞ MEKAN BOYA
Dış metal yüzeyleri çift kat astar, çift kat sentetik yağlı boya ile boyanır. Dış panel yüzeyleri akrilik dış cephe boyası ile boyanır. Dış duvar birleşim detaylarına mastik çekilmektedir.Yapılarımızda TSE belgeli boya ürünleri kullanılmaktadır.
İÇ ÇEPHE BOYASI
İç panel yüzeyleri yüzeyleri plastik boya ile boyanır.Yapılarımızda TSE belgeli boya ürünleri kullanılmaktadır
ELEKTİRİK TESİSATI
Elektrik tesisatı TSE belgeli kablo kullanılarak panel içinden döşenir.
TSE belgeli sigorta kullanılır.
Aydınlatma için TSE belgeli simit armatür kullanılmaktadır.
Anahtarlar ve prizler için TSE belgeli ürünler kullanılmaktadır.
Sayaç, topraklama çubuğu ve bina dışı bağlantıları alıcı tarafından yapılmaktadır.
TESİSAT
Bütün sistem Sıva Altı olarak döşenir. Vitrifiye de lavabo ve duş armatürlerinde ve borularda TSE belgeli ürünler kullanılmaktadır.
TEMEL BETON
Sanat İstanbul tarafından verilecek beton planına (temel boyutları) uygun zemin betonu dökülmelidir. Zemin betonu ve zemin etüdü alıcıya aittir. Bina zemin betonuna ankrajlarla ve çelik dübellerle tesbit edilmektedir. Demirli radye temel veya çelik hasırlı zemin hazırlanmalıdır. Bütün hafriyat işlemleri müşteri sorumluluğundadır.