YÜRÜYEN İKRAM ÇEŞMESİ


 

SABİT İKRAM ÇEŞMESİ


İKRAM ÇEŞMESİ

“Her şehre bir ikram çeşmesi lazım”

İKRAM GELENEĞİ YAŞATILIYOR!

Geleneklerimize özgü bir tasarım, estetik bir yaklaşım, hijyenik otomatik bir sistem içeren ikram çeşmelerinin konsepti, tasarımı, projelendirilmesi ve uygulaması Sanat İstanbul tarafından entegre bir şekilde yapılıyor.

 

Afiyetle, her gün şifa niyetine!

Osmanlının sebil geleneğinden hareketle geliştirilen “İkram çeşmeleri” görüntüde bir Osmanlı çeşmesini andırıyor, işlevsel olarak teknolojinin yeniliklerini barındırıyor.

Otomatik özel rezidans sistemiyle sıcaklık sabit kalıyor, otomatik özel karıştırıcısı ile ikramın dibi tutmuyor, otomatik ısı ölçeriyle her an sıcaklık denetleniyor! Kişi özel hazırlanmış bardaklarla ikramını alıyor.

 

Tek seferde bin beş yüz kişi ikram alabiliyor!

İki metre eninde üç metre yüksekliğinde dikdörtgen şeklinde klasik çeşme yapısını özel bir çatı sisteminin örttüğü “İkram çeşmeleri”nin içyapısında mekanik, elektronik ve tesisattan oluşan üç teknik bölümü var. Bu sistemin mekanik kısımda Uluslararası gıda hijyeni standardı HACCP kriterlerine uygun 1.500 kişilik özel imalat çelik çorba kazanı ve bağlantı elemanları yer alıyor. Elektrik – elektronik kısımda sensorlu özel ısıtma sistemi, özel mikser, özel ısı ölçer ve özel yazılımla entegre elektrik kumanda panosu ve ilgili elektrik tesisatı bulunuyor. Tesisat kısmında ise hepsi özel tasarım yıkama aparatı, döküm Osmanlı muslukları ve bağlantı aparatları çorbayı çeşmelere kadar taşıyor. Çeşmede çorba bitiminden sonra kazanın içini 360 derece tazyikli suyla yıkayan aparat ve atık suyu şehir şebekesine veren bir gider sistemi de bulunuyor. Bu sistem isteğe göre çorba, çay, salep, ayran ve şerbet dağıtımına uygun olarak dizayn edildi.

 

Sebil geleneği yaşatılıyor!

İkram çeşmeleri tarihsel perspektifiyle hem mimari olarak şehre güzellik vermekte, hem de sebil geleneğini yaşatmasıyla bir hayrat görevi ifa etmektedir.

İkram çeşmelerinin ana felsefesi; günümüz ihtiyaç sahibi insanlarını, hazıra alıştıran üç kap yemek verme mantığını aşmaya yöneltmek. Sebil geleneğini hem mimarisiyle hem de kullanım biçimiyle yaşatmaya yönelik çeşme açlığı gidermeyi amaçlıyor. Gönlünüzün arzu ettiği yemek içinse çorbadan sonra çalışmak gerektiği düşüncesini harekete geçiriyor.

 

Şehre ikramlarınızda bizim de katkımız olsun…

Size düşen; çeşmenin konulacağı yeri belirlemek, en az 3x5m ebadında mermer zemin hazırlamak, elektrik, su ve gider hatlarını çekmek. Bunlar hazır olunca bir saat içinde çeşme montajı yapılabilmektedir.

İkram çeşmeleriyle özel aşçı ikram kıyafeti, ikram bardakları ve aydınlatmalı reklam panosu da hazırlanmıştır.